داره بارون نمیاد

با دوستی تهرانی_ که خودش خوشـــتر داره خودشو کُلنی معرفی کنه _ فرصت گپ و گفتی پیش آمد که در خلالش چیز تازه ای دستگیرم شد . 

 دوست کلنی من، به عادت گفتاری یک از دوستانش که اهل رشت بود میخندید و معتقد بود که این دوست شمالیش اشتباه با مزه ای رو موقع حرف زدن مرتکب می شده . اون اشتباه این بوده که همه افعال نفی رو به شکل استمراری بکار میبرده .

وقتی چند تایی مثال زد برام ، بهش گفتم خب منم که همینجوری حرف میزنم . و پرسیدم: یعنی این غلطه ؟!

گفت آخه یعنی چی که : داره خوابم نمیاد . داره گشنم نمیشه . داره دوستم نمیاد ... 

گفتم :  داره ماه در نمیاد...

                     داره بارون نمیاد ...

                                    نیگا کن ! داره برفم نمیاد لبخند

...

 این به صرافت افتادنم به اشتباهی که عمری ازش بی خبر بودم ، منو به عمقی که زبان مادری * من داره بیشتر اشاره داد تا نمکی که در ترجمه ی کلمه به کلمه ی گیلگی به فارسی اتفاق می افته .

کرا واران نواره / داره بارون نمیاد...

***

*مادر عزیز من هیچ وقت با من فارسی حرف نزد. زبان فارسی، زبان مدرسه ام بود .

/ 9 نظر / 23 بازدید
سارای

داره بارون نمیاد..یعین بارون نمیاد؟... جالبه

زانیار

زبان شما هم شباهت زیادی به زبان ما داره آبجی منیره

ميله بدون پرچم

سلام اينجا مدتهاست كه داره برف نمياد [خنثی]

سیاوش رضازاده

خانم منیره نسیم با سلام و احترام ، من ، به احترام شما و مادر عزیزتان به جهت پاس داشت زبان مادری ( زبان توانای گیلکی ) و عواطف انسانیتان ، کلاه از سر برداشته و لبخند می زنم . و در عین حال برای سایر افراد خانواده ی محترمتان ، سلامتی ، آرامش و نیک بختی آرزومندم .

بهارک

ای جونم عزیزم، یه رفیق عالی دارم که اونم اینجوری حرف میزنه. هیچوقت فکر نکردم داره اشتباه میکنه، فقط کیف میکنم از این نحوه جمله بندیش. به این میگن صرف و نحو گیلکی. امضا داره... گیلانیهای عزیز بهتون افتخار میکنیم... هرجوری حرف بزنین دوستتون داریم.

سما

ای وای بر جنوب ما... که بارون اصلن داره نمیاد !

برف زمستاني

اينجا هم داره برف نمياد[چشمک]

بهارک

اون رفیقم گیلانیه یادم رفت بگم. با معرفت ترین رفیق دنیا، تا سالها بعد از دانشگاه روز تولدم برام کارت میفرستاد. آخرش زنگ زدم ازش خواهش کردم این کار رو نکنه و بعدشم داشتم میبستمش به فحش که خودش کوتاه اومد. یعنی عالی هستین به خدا.

بهارک

[گل][قلب]